"Będę przedszkolakiem"

Znalezione obrazy dla zapytania zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

"Dni adaptacyjne" - zorganizowanie tygodnia adaptacyjnego dla dzieci 3-letnich.

Niewątpliwie najtrudniejszym miesiącem dla dzieci rozpoczynających "edukację" przedszkolną jest wrzesień- czas zetknięcia się maluchów z nowym środowiskiem. Jest to również czas ogromnego stresu adaptacyjnego nie tylko dla nowych dzieci , ale również dla ich rodziców a także samych nauczycieli. Tradycją naszego przedszkola jest organizowany  od 2004 roku -  tydzień adaptacyjny, który stał się jednocześnie nowym sposobem "przygotowania"  dzieci 3-letnich do naszego przedszkola. W ostatnim tygodniu sierpnia , przed rozpoczęciem roku szkolnego organizujemy więc w naszym przedzkolu cykl spotkań pod nazwą  „Dni adaptacyjne”.  Na pięciodniowy cykl adaptacyjny zaproszone zostają  dzieci rozpoczynające pobyt w przedszkolu w grupie najmłodszej wraz ze swoimi rodzicami. .

Dzieci i rodzice przebywają przez ten czas razem, a wspólne uczestnictwo w proponowanych zabawach plastycznych, ruchowych, muzycznych i innych łagodnie wprowadzają dzieci w nowe środowisko. Przede wszystkim ułatwiają im nawiązanie kontaktu z innymi rówieśnikami oraz z wychowawczynią grupy i personelem przedszkola.

Już wtedy dzieci uczą  się krótkich wierszyków, piosenek, wesołych zabaw z paluszkami, pacynkami i przytulankami. Poznają  najbliższe otoczenie : salę,  zabawki i sprzęt znajdujące się w sali , szatnię ,łazienkę. Poznają też niektóre zasady zachowania się w przedszkolu : porządku, bezpieczeństwa, koleżeństwa. Dzieci bardzo chętnie  biorą  udział w zorganizowanych zabawach  oraz samodzielnie bawią się w kącikach tematycznych. Zabawy te wprowadzają atmosferę swobody i radości.

Również rodzice czynnie uczestniczą  w zajęciach adaptacyjnych, angażują  się w proponowane zabawy, są zadowoleni, że mogą poznać pracujące z dziećmi osoby i otoczenie. W trakcie zajęć rodzice wypełniają również przygotowaną wcześniej  ankietę „O moim dziecku prawie wszystko”, która jest źródłem informacji o rozwoju, potrzebach i zainteresowaniach dzieci - oczywiście z punktu widzenia rodziców. Uzyskanie takich informacji ułatwia nauczycielowi rozeznanie się w sytuacji dziecka i umożliwia szybsze i skuteczniejsze oddziaływanie wychowawcze i dydaktyczne.